Достапни линкови

Најмалку 300 загинати во земјотресот во Кина


Државните кинески медиуми јавуваат дека во силниот земјотрес што ја погоди северозападната провинција Чингаи загинале околу 300 луѓе, а над 8 илјади биле повредени. Земјотресот се случил во малку населена планинска област во близина на Тибет и според американскиот Геолошки институт бил со интензитет од 6,9 степени според Рихтеровата скала. Новинската агенција Хсинхуа јави дека во близина на епицентарот каде што живееат над 80 илјади луѓе скоро 85 насто од куќите биле урнати.
XS
SM
MD
LG