Достапни линкови

Иванов: Грција треба да се соочи со реалноста


Грција треба да соочи со реалноста и да признае дека постојат и македонска држава и македонска нација, изјави денеска претседателот Ѓорге Иванов во Охрид, коментирајќи ги грчките забелешки за одлуката Македонија да претседава со Советот на европа под името „Македонско претседателство 2010“. Одговорајќи на новинарско прашање дали со тоа Грција отворено стои на ставот да не го признава македонскиот идентитет, Иванов рече дека тоа е проблем што ги оптоварува билатералните односи веќе две децении. Шефот на државата очекува медијаторот Метју Нимиц до крајот на месецов да закаже нова рунда разговори за името.
XS
SM
MD
LG