Достапни линкови

Борби во Могадишу, најмалку 17 загинати


Најмалку 17 луѓе загинале, а околу 60 биле ранети во најновите борми меѓу исламистичките бунтовници и владините сили во сомалијскиот главен главен град Могадишу. Борбите започнале синоќа кога бунтовниците ги гранатирале аеродромот и претседателската палата за време на одбележувањето на 50 годишнината од сомалијската армија. Исламистичките бунтовници ги контролираат јужниот и централниот дел на Сомалија и постојано ги напажаат силите на владата која има подршка од Западот.
XS
SM
MD
LG