Достапни линкови

Русија повикува на внимателност при воведувањето санкции за Иран


Рускиот претседател Дмитри Медведев предупреди дека спроведувањето на енергетски санкции спрема Иран, за кои се залагаат американските законодавци, може да предизвикаат хуманитарна катастрофа. Тој смета дека треба да се внимава на нуклеарната програма на Иран, но дека предложените санкции на Обединетите Нации не треба да дозволат иранскиот народ да го замрази целиот свет. Цел на санкциите, според Медведев, не треба да биде нафтената трговија на земјата и тие не треба да предизвикуваат страдање.
XS
SM
MD
LG