Достапни линкови

Талибанците се закануваат дека ќе убијат двајца новинари


Талибанските милитанти се закануваат дека ќе убијат двајца француски новинари кои ги држат во заложништво, доколку одреден број на уапсени талибанци не бидат ослободени. Милитантите ги испратија своите барања до Франција преку видео снимка, објавена на интернет. На записот, портпаролот на талибанците презентира листа на имиња на затвореници за кои бара од француските власти да ги ослободат. Двајцата новинари на телевизиската станица „Франс 3“ беа киднапирани лани во декември во близина на Кабул, главниот град на Авганистан.
XS
SM
MD
LG