Достапни линкови

Киргистан: Бакиев бара мировници на ОН


Соборениот претседател на Киргистан Курманбек Бакиев изјави дека побарал од Обединетите нации да испратат мировни сили во неговата земја. Бакиев кој сега се наоѓа на југот на земјата бара од Светската организација да формира независна комисија која треба да утврди што се случило на 7 април, односно нередитте по кои тој беше принден да го напушти главниот град Бишкек. Во протестите загинаа над 80 луѓе.
XS
SM
MD
LG