Достапни линкови

Меѓународна конференција за нуклеарното оружје


Во Вашингтон денеска почнува дводневна конференција посветена на безбедноста и неширењето на нуклеарното оружје, на која претседателот на САД Барак Обама ќе биде домаќин на лидерите на 47 држави. Пред конференцијата Обама изјави дека напорите на Ал Каеда за ширење на употребата на нуклеарното оружје стануваат најголемата безбедносна закана. Претходно тој одржа разговори со повеќе лидери вклучувајќи го и претседателот на Казахстан Нурсулатан Назарбаев, на кои ги нагласи бенефициите од откажувањето од нуклеарното оружје.
XS
SM
MD
LG