Достапни линкови

Победа на опозицијата на изборите во Унгарија


Унгарската централно десничарска партија Фидес победи на вчерашните парламентарни избори, освојувајќи 52 насто од гласовите. Владејачките социјалисти освоија 19 проценти, а зад нив е партијата на крајната десница Јобик, за која се изјаснија 17 проценти од гласачите. Унгарија меѓу земјите од Европската Унија најтешко беше погодена од рецесијата, за што Унгарците ги обвинуваа владејачките социјалисти.
XS
SM
MD
LG