Достапни линкови

Карзаи и Мекристал во посета на Кундуз


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи апелираше до талибанските милитанти да престанат со насилствата. Карзаи го испрати апелот од главниот град на провинцијата Кундуз, каде отпатува со командантот на НАТО силите во Авганистан, генералот Стенли Мекристал. Градоначалникот на провинцијата ги информираше претседателот и генералот дека безбедносната состојба во Кундуз ќе се влошува доколку нема интервенција од авганистанската војска и НАТО силите.
XS
SM
MD
LG