Достапни линкови

Сочуство од американскиот претседател за полскиот народ


Денешната загуба е голема и за Полска, и за Соединетите американски држави и за Светот, рече Американскиот претседател Барак Обама по повод смртта на неговиот полски колега Лех Качински, кој загина во авионска несреќа. САД ја вреднува силната врска со Полска. Таа врска е отсликана во нашата алијанса и во пријателството меѓу нашите народи, изјави Обама, додавајки дека пољаците во САД дале значаен придонес за оформувањето на американската нација.
XS
SM
MD
LG