Достапни линкови

САД го суспендираа користењето на базата во Киргистан


Американската армија ги суспендира летовите од воздушната база Манас во Киргистан, поради нестабилноста во таа земја. Како што е соопштено, наместо од Манас, во наредните денови американските авиони ќе го вршат транспортот за Авганистан од базата во Кувајт. Според опозиционите лидери во Киргистан, кои ја превзедоа власта, американците можат и натаму да ја користат базата во Манас.
XS
SM
MD
LG