Достапни линкови

Словачка е за европска иднина на Западен Балкан


Министерот за надворешни работи на Словачка, Мирослав Лајчак изјави дека неговата земја не го признава Косово, но оти односот кон Приштина не е непријателски. За време на неговиот престој на Косово, Лајчак наведе дека Словачка е присутна на Косово како земја членка на НАТО и на Европската Унија и оти ја подржува евро-атланската иднина на целиот Западен Балкан.
XS
SM
MD
LG