Достапни линкови

Полска бара Русија да ги објави документите за масакрите


Парламентот на Полска денеска побара објавување на сите документи за масакрот врз околу 22 илјади полски офицери што советската тајна полиција го изврши во Катин 1940 година, но и за другите масакри во текот на Втората Светска војна. Пратениците оценија дека присуството на рускиот премиер Владимир Путин на комеморацијата на жртвите од Катин претставува важен чекор.
XS
SM
MD
LG