Достапни линкови

ЕУ подготвена да помогне во Киргистан


Шефицата за надворешни работи на Европската унија Кетрин Ештон денеска изрази задоволство од знаците на стабилизација во Киргистан, додавајки дека „брзото воспоставување на јавен ред и мир е многу важно за да не се губат повеќе животи“. Европската унија е подготвена да понуди дополнителна помош за Киргистан по итна постапка, рече првиот човен за надворешни работи на Унијата, изразувајки ја подготвеноста на Брисел да работи заедно со други сили во регионот, со цел да се возобнови мирот во централноазиската земја.
XS
SM
MD
LG