Достапни линкови

САД и Русија ќе разговараат за антиракетна одбрана


САД и Русија ќе ги продолжат разговорите за плановите за антиракетна одбрана, се согласија денеска во Прага претседателот Барак Обама и неговиот руски колега Димитриј Медведев. Двајцата претседатели во главниот град на Чешка потпишаа нова спогодба за нуклеарно разоружување. Обама му посочи на Медведев дека плановите на Соединетите држави не се насочени кон промена на стратешкото партнерство меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG