Достапни линкови

Авион на сончева енергија


Денеска е планирано да биде изведен првиот пробен лет на авион на сончева енергија. Станува збор за прототипот Соларен Импулс што денеска треба да полета од една воена база во Швајцарија. Се очекува неговиот лет да трае 90 минути. Леталото е големо како авион од типот Ербас А340, но тежи колку еден автомобил. Проектот е промовиран од Бертран Пикард кој го оствари првото нон стоп прелетување на Земјата со балон.
XS
SM
MD
LG