Достапни линкови

Силен земјотрес на Суматра


Земјотрес со интензитет од 7,8 степени според Рихтеровата скала го погоди индонезискиот остров Суматра, што предизвика паника меѓу населението, но засега нема вести за загинати, ниту за причинетата штета. Медиумите јавуват дека десетина луѓе биле повредени. Властите издадоа предупредување за опасност од цунами, но по два часа го повлекоа. Во декември 2004 година овој остров беше погоден од цунами при што загинаа над 220 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG