Достапни линкови

ММФ од утре ќе го набљудува напредокот на Грција


Грчкото Министерство за финансии денеска соопшти дека две делегации на Меѓународниот монетарен фонд од утре во Атина ќе почнат со проверка на напредокот во примената на пакетот мерки за штедење и реформирање на даночниот систем.
Ова е првата проверка, по постигнувањето на спогодбата во ЕУ, Атина да биде помогната од ММФ заедно со билатералните кредити од други земји од еврозоната, доколку земјата се најде во опасност од инсолвентност.
XS
SM
MD
LG