Достапни линкови

Бан Ки Мун во посета на Таџикистан


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун пристигна во Душанабе, Таџикистан каде што ќе се состане со претседателот на земјата Емомали Рахмонов и со други офиицијални лица. Мун со нив ќе разговара за климатските промени, човековите права и за тензиите околу снабдувањето со вода во Централна Азија. Таџикистан и Узбекистан се во спор поради изградбата на хидроенергетски погон во Ташкент.
XS
SM
MD
LG