Достапни линкови

Несреќа во американски рудник


Во експлозија во еден рудник во американската сојузна држава Западна Вирџинија животот го загубија најмалку седум рудари. Сопственикот на рудникот Меси Енерџи соопшти дека 20 лица се повредени, а 19 се водат за исчезнати во рудникот во Монткол кој се наоѓа на 50 километри од главниот град Чарлстон. Експлозијата во рудникот е една од најсмртоносните во овој сектор од јануари 2006 година.
XS
SM
MD
LG