Достапни линкови

Венецуела ќе инвестира во оружје


Русјата продажба на оружје во Венецуела може да достигне повеќе од пет милијарди американски долари, изјави денеска рускиот премиер Владимир Путин. Тој во петокот се сретна со венецуелскиот претседател Хуго Чавез. САД, неофицијално, се загрижени за вооружувањето на Венецуела, земја која од 2005 година потроши четири милиони американски долари за руско оружје. Дополнително русија се согласи да и даде заем на Венецуела во висина од 2,2 милијарди американски долари, пари кои јужноамериканската земја планира да ги потроши на оружје.
XS
SM
MD
LG