Достапни линкови

Протести во Монголија


Повеќе од пет илјади лица протестираат во главниот град на Монголија, јавија локалните медиуми. Насобраните бараат распушатње на парламентот и смена на владата. Според официјални податоци, четириесетина проценти од 2,7 милиони жители на Монголија живеат во сиромаштија. Како што јавуваат медиумите, денешниот собир е најголем протест во земјата во изминативе две години.
XS
SM
MD
LG