Достапни линкови

„Дискавери“ на пат кон Меѓународната вселенска станица


Американскиот спејс шатл „Дискавери“ утрово се лансираше од космодромот „Кејп Канаверал“ во Флорида. Седумчлениот екипаж ќе достави материјали за експерименти и наменици потребни за Меѓународната вселенска станица да работи откако Америка ќе ја распушти флотата вселенски летала. Екипажот брои три жени, што претставува рекорден број на астронаути од понежниот пол во една вселенска мисија.
XS
SM
MD
LG