Достапни линкови

Нападнат американскиот конзулат во Пешавар


Американската амбасада во Ислабад потврди дека денеска се случил бомбашки напад во близина на конзулатот на САД во градот Пешавар во северозападниот дел на Пакистан. Портпаролот на амбасадата Ариел Ховард рече дека нема подетални информации за евентуални жртви и повредени, нити пак за извршителите и мотивите за нападот. Според изјави на очевидци, три силни експлозии одекнале во близина на конзулатот, по што имало и истрели од огнено оружје.
XS
SM
MD
LG