Достапни линкови

Самоубиствени напади во Пакистан, 36 загинати, 100 повредени


Најмалку 36 лица загинале, а 100-тина биле повредени во денешниот самоубиствен напад на еден политички собир во северо-западен Пакистан. Партијата Авами, на чија собир се случила експлозијата, ја подржува воената офанзива на пакистанската армија против талибанците. И во пакистанскиот град Пешавар денеска експлодирале 4 бомби во близина на американскиот конзулат. Агенциите јавуваат дека имало и престрелки и повредени.

XS
SM
MD
LG