Достапни линкови

Сомалиските пирати заплениле танкер


Сомалиските пирати заплениле голем танкер кој превезувал нафта од Ирак кон САД. Во извештаите на агенциите се вели дека танкерот кој е сопственост на компанија од Јужна Кореја, пренесувал повеќе од 2 милиони барели сурова нафта. На бродот имало 25 членови на екипажот кои биле задржани како заложници.
XS
SM
MD
LG