Достапни линкови

Помошникот на Папата се извини


Помошникот на Папата Бенедикт Шеснаесетти јавно им се изивни на евреите по споредбата на нивните страдања со обвинувањата за педофилија во Ватикан. Отецот Раниеро Канталамеса, во интервју за италијанскиот весник „Кориере дела Сера“, рече дека му е жал ако ги повредил чувствата на евреите и на жртвите на педофилија. Еврејски групи од целиот свет вчера остро реагираа на коментарите кои отецот ги искажа во молитвата на Велики петок.
XS
SM
MD
LG