Достапни линкови

Украина ке ја вклучи и Русија во обновата на гасоводната мрежа


Украина соопшти дека предлага и Русија да се приклучи кон плановите на Европската Унија за надградба на украинската гасоводна мрежа. Премиерот Микола Азаров рече дека договорот потпишан со ЕУ минатата година од страна на неговиот претходник, Јулија Тимошенко, не бил исполнет. Според Азаров, Киев сега има три стран пристап за модернизација на мрежата односно со учество на Русија, Европската комисија и украинската страна. Во март 2009 година кога Тимошенко потпиша догивор со ЕУ Москва остро реагираше.
XS
SM
MD
LG