Достапни линкови

САД со нови мерки на аеродромите?


Вашингтон денеска се очекува да објави укинување на задолжителнииот скрининг на патници кои летаат за САД од 14 земји кои се се сметаа за безбедносен ризик . Неофицијално, патниците на дополнителна проверка ке бидат подложени ако нивните лични карактеристики одговараат на специфични информации за потенцијални терористички закани. Новите процедури треба да ги заменат оние што стапија на сила по обидот за бомбардирањето на авионот кој леташе кон Детроит на Божиќ. Овие правила важеа за Авганистан, Алжир, Куба, Иран, Ирак, Либан, Либија, Нигерија, Пакистан, Саудиска Арабија, Сомалија, Судан, Сирија, и Јемен.
XS
SM
MD
LG