Достапни линкови

САД во конфликт со авганистанскиот претседател


САД ги отфрлија обвинувањата од авганистанскиот претседател Хамид Карзаи дека во лажирањето на минатогодишните избори биле вклучени и станци, кои сакале да му го ослабнат авторитетот и да создадат неефикасен авганистански парламент.
Портпаролот на Стејт департментот, Филип Кроули рече дека не ги прифаќа оценките на Карзаи и го повика авганистанскиот претседател да им покаже на меѓународната заедница и на Авганистанците дека неговата влада презема мерки за спречување на корупцијата.
XS
SM
MD
LG