Достапни линкови

Моктада Ал Садр ќе одлучува за ирачки премиер на „референдум“


Ирачкото милитантно шиитско движење на свештеникот Моктада Ал Садр соопшти дека денеска и утре ќе одржи „референдум“ за да одлучи на кој од кандидатите за ирачки премиер ќе му ја дадат подршката.
Движењето има 40 места во 325-члениот парламент. Нивниот глас може да биде пресуден при формирањето мнозинство.
XS
SM
MD
LG