Достапни линкови

Вашингтон ја поздрави декларацијата за Сребреница


САД ја поздравија декларацијата за осуда на масакрот во Сребреница што ја усвои Собранието на Србија, оценувајќи дека тоа е чекор кон помирување во регионот. Портпарол на Стејт Департментот повика да продолжат напорите да се лоцираат хашките бегалци меѓу кои и некогашниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ. Резолуцијата ја поздравија и земјите членки на ЕУ.
XS
SM
MD
LG