Достапни линкови

Оставка на бугарскиот министер за здравство


Бугарскиот министер за здравство Божидар Нанев поднесе оставка откако беше обвинет за корупција при купување на вакцините против новиот грип. Тој ги отфрли обвинувањата како неосновани, но истакна дека не може да остане на функцијата се додека постои и најмало сомневање дека работел против интересите на Бугарија. Обвинителството прецизира дека министерот Нанев ја оштетил државата за 1,3 милиони евра.
XS
SM
MD
LG