Достапни линкови

Г8 за зголемен притисок спрема Иран


Министрите за надворешни работи на групата 8 најразвиени земји на состанокот во канадскиот град Гатино повикаа на зголемен притисок спрема Иран со цел запирање на неговата нуклеарна програма, изјави шефот на канадската дипломатија Лоренс Канон. Претходно беше објавено дека во предлогот на завршното коминике од дводневната средба се наведува и тоа дека Г8 останува отворена за дијалог со Техеран.
XS
SM
MD
LG