Достапни линкови

Филе: Хрватска нема потреба од европски мониторинг како Бугарија и Романија


Хрватска постигна добар напредок во последните месеци, нема проблеми што не можат да бидат решени и земјата треба да се присоедини кон ЕУ без механизмите на мониторинг, кои беа воведени во случајот со Бугарија и Романија.Ова денеска го изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за интернет порталот Еуроактив. Тој додаде дека таквите мерки биле воведени откако станало јасно дека двете земји не се целосно подготевни за членство во Унијата.
XS
SM
MD
LG