Достапни линкови

Турскиот Амбасадор се врати во Шведска


Турскиот амабасадор се врати денеска во Шведска откако пред две недели ја напушти амбасадата во знак на протест против одлуката на шведскиот парламент да ја поддржи резолуцијата со која се осудува геноцидот врз Ерменците за време на Првата Светка војна. Шведската влада и се извини на Анкара. Конгесот на Соединетите Американски Држави исто така гласаше за резолуцијата, но Анкара соопшти дека се уште не е подготвена да го врати својот амбасадор во Вашингтон. Ерменците тврдат дека Отоманците за време на Првата Светка војна убиле над 1, 5 милиони луѓе.
XS
SM
MD
LG