Достапни линкови

Северна Кореја најави дека ќе гради нуклеарна централа


Северна Кореја планира да изгради нуклеарна централа на вода во блиска иднина, јавија новинските агенции. Таква централа покрај другото може да се употреби и за производство на плутониум за нуклеарно оружје. Северно корејската државна новинска агенција пренесе дека „ непријателските сили“ ја критикуваат ваквата одлука.
XS
SM
MD
LG