Достапни линкови

МНР испрати протесна нота до грчката амбасада во Македонија


Македонското министертво за надворешни работи испрати протесна нота до грчката амбасадорка во Македонија, Александра Пападопулу за инцидентот на воента парада во Атина. Во соопштението на министертвото е наведено дека слоганите што се слушаа на улиците на Атина за време на воента парда предизвикуваат огромна загриженост. Вo продожение на соопштението се вели дека таквите скандирања се неприфатливо и несоодветно днесување на една земја членка на НАТО и ЕУ.Министертвото за надворешни работи ги поздрави чекорите преземени од грчката власт за осуда и повикување на одговорност од инволвираните во инцидентот
XS
SM
MD
LG