Достапни линкови

Клинтон и Давитоглу разговарале за резолуцијата


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон телефонски разговорала со турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу за резолуција за ерменскиот геноцид.Потпаролот на турското министертво, Бурак Јозјунгергин изјави дека Давитоглу побарал резолуцијата да не биде ставена на гласање во Претставничкиот дом и политичарите да не се изјаснуваат по прашања поврзани за историјата, затоа што тоа негативно влијание врз мировните процеси на Јужниот Кавказ и турско-ерменските односи. Клинтон во разговорот истакнала дека од голема важност е учеството на турскиот приер на меѓународната средба за нуклеарна безбедност на 12 и 13 април во Вашингтон.
XS
SM
MD
LG