Достапни линкови

Протести во Русија


Илјадници демонстранти протестираа денеска во Русија против зголемените двачки за комунални услуги и домување. Над 1 500 демонстратите протестирале во Архангелск и исто толку луѓе се собрале и во градот Новоалтаиск. Слични протести се одржале и во други помали градови во Русија. Протестите следуваат откако стотици приврзаници на Комунистичакта партија се сообра на плоштадот во Москва да го осудат зголемувањето на двачките и да барат оставка од владата на премиерот Владимир Путин.
XS
SM
MD
LG