Достапни линкови

МНР утре ќе искаже протест за скандирањето на грчките војници


Македонското министертво за надворешни работи ќе ја повика утре на разговор грчката амбасадорка Александра Пападопулу на разговор поради антимакедонските скандирања на воена парада во Атина. МНР соопшти дека утре ќе биде искажан протест и ќе барат формално извинување. Грчките војници на парадата скандирале „ Тие се Скопјани, тие се Албанци ќе си направам нова облека од нивната кожа“. Грчките медуими известуваат дека официрот на воената единица што парадирала е суспендиран , а најавни се и казни за војниците поради говор на омраза.
XS
SM
MD
LG