Достапни линкови

Тадиќ: Непризнавањето на Косово не им пречи на евроинтеграциите на Србија


Српскиот претседател Борис Тадиќ синоќа во Брисел изјави дека отворените прашања на Западен Балкан треба да се решавааат чекор по чекор за да можат земјите од регионот да се интегрираат во Европската Унија.Тој додаде дека е добро тоа што непризнавањето Косово не е пречка за евроинтегративните процеси на Србија. Тадиќ истакна дека „ европското партнерство “ на Србија со Хрватска може да помогне во решање на регионалните проблеми со границите, Босна и Херцеговина и Косово.
XS
SM
MD
LG