Достапни линкови

Половина екипаж на воениот брод што потона се води како изчезнат


Спасувачите трагаат по 46 војници кои се водат како изчезнати откако потона јужно корејскиот брод. До сега се спасени 58 од вкупно 108 членови на екипажот. Јужно корејските медиуми пренесуваат дека за сега нема докази дали бродот бил нападнат , но не се познати ни причините за експлозијата што , како што вели еден од спасените војници , го поделила бродот на два дела . Претседателот на Јужна Кореја Ли Мјанг Бак изјави дека мора да бидат испитани причините зошто еден јужно корејски воен брод потона во близина на спорната граница со Северна Кореја.
XS
SM
MD
LG