Достапни линкови

ЕУ го поздрави новиот нуклеарен договор меѓу САД и Русија


Европската Унија го поздрави новиот договор за намалување на нуклеарното оружје меѓу Соединетите Американски Држави и Русија. Министерот за надворешни работи на ЕУ, Кетрин Ештон изјави дека договорот на двете земји ја подобрува безбедноста во меѓународната заедница во целина.Со новиот нуклеарен договор САД и Русија се обврза да ги намалат боевите глави за 30 проценти.
XS
SM
MD
LG