Достапни линкови

Руски закон за нула толеранција на алкохол за возачи


Рускиот претседател Дмитри Медведев денеска предложи закон за нула толеранција на алкохол за возачите. Со овој предлог закон се затегнуваат парвилата со кои нивото на алхохол дозволено за возачот е 0,03 проценти,. Според статистичкит еподатоци во Русија минатат година загинале над 2000 луѓе при несреќи предизвикани од пијани учесници во сообраќајот.
XS
SM
MD
LG