Достапни линкови

Победникот на ирачките избори подготвен за коалициони преговори


Бившиот ирачки Премиер Ајад Алави чиј блок Ираклија победи на парламентарните избори во Ирак изјави дека е готов да започне преговори со сите политички субјекти и тоа веднаш. Иракија на Алави освои 91 од 325 места во Парламентот а на второ место со два пратенички мандата помалку е коалицијата на сегашниот Премиер Нури ал Малиќи. Инаку синоќа непосредно по објавувањето на резултатите од парламентарните избори во двата бомбашки напада северно од Багдад загинаа 57 а беа ранети 73 лица.
XS
SM
MD
LG