Достапни линкови

Можни предвремени избори во Украина?


Украинскиот претседател Виктор Јанукович изјави денеска дека ќе свика предвремени парламентарни избори доколку Уставниот суд пресуди дека биле прекршени правилата при создавањето на новата владејачка коалиција. Во почетокот на месецов парламентот ги измени правилата за формирање коалиции, со што го отвори патот за новата влада на премиерот Микола Азаров, близок сојузник на Јанукович кој во минатиот месец беше избран за претседател на Украина.
XS
SM
MD
LG