Достапни линкови

Средба Милошоски - Давутоглу


Однесувањето на Турција и Македонија во балканскиот регион дава придонес некои проблеми и недоразбирања да се надминуваат во интерес на стабилноста, изјави министерот за надворешни работи Антонио Милошоски по денешната средба во Скопје со неговиот турски колега Ахмет Давутоглу, кој е во неколкудневна посета на земјава. Двајцата министри оценија дека односите меѓу двете земји се посебни и повеќе од пријателски. “Успехот на Македонија е и наш успех. Секогаш ќе бидеме на страната на Македонија“, изјави Давутоглу. Шефот на турската дипломатија потенцира дека турската Влада ќе ги поттикне турските бизнисмени да инвестираат во Македонија.
XS
SM
MD
LG