Достапни линкови

Венецуела: упасен сопственик на опозициска ТВ станица


Шефот на главната опозициска телевизиска станица во Венецуела Гиљермо Зулоага, познат по своите критики против владата на претседателот Уго Чавез на неколку часа бил уапсен, јавуваат агенциите, додавајќи дека тоа било сторено под обвиение за навреда на претседателот и за ширење лажни информации кои можат да предизвикаат паника кај населението. Тој неодамна изјави дека владата на Чавез ги ограничува човековите права во земјата. На Зулоага на кој му е забрането да ја напушти Венецуела му се заканува казна затвор од пет години.
XS
SM
MD
LG