Достапни линкови

Гејтс: ситуацијата на Блискиот исток закана за САД


Американскиот државен секретрар за одбрана Роберт Гејтс изјави дека немањето прогрес во мировниот процес меѓу Палестинците и Израел претставува закана за американските национални безбедносни интереси на Блискиот исток. Неговиот коментар доаѓа во период кога во рамките на настојувањата на администрацијата на Обама за поттикнување на мировниот процес, Вашингтон го критикуваше планот на Израел за градење нови еврејски населби во источен Ерусалим, оценувајќи дека тоа не е во функција на индиректните преговори меѓу Палестинците и Израел под медијаторство на САД.
XS
SM
MD
LG